Metalista.cz

Metalista.cz

Iron Maiden nebude hrát „Hallowed by Thy Name“

Hallowed By Thy Name“ je jedna ze skladeb, kterou jste doposud mohli slyšet na většině koncertů Iron Maiden. Jedná se o jejich třetí nejhranější skladbu, která se taky řadí mezi jejich nejvíce populární. Pokud jste se ale těšili, že si ji poslechnete živě na některém z jejich příštích koncertů, budete zklamáni. Skupina totiž stane před soudem, kvůli žalobě podané jiným umělcem, který tvrdí, že skupina svou skladbou porušila jeho autorská práva. Proto se skladba nebude hrát na žádném z nadcházejících koncertů skupiny alespoň do doby, než se soudní spor vyřeší.

Spor se točí kolem skladby „Life’s Shadow“, která byla sepsána kolem roku 1970. Steve Harris (skladatel a baskytarista Iron Maiden) byl fanouškem skupiny, která tuto skladbu publikovala a skutečně se inspiroval částí této skladby. Tato záležitost už byla jednou řešená s členy kapely Beckett a byla vyřešena jednoduchou dohodou. Teď se spor ale opět vynořil na popud člověka jménem Barry McKay, který si dělá nároky na skladby skupiny Beckett, aniž by ale ukázal nějaké závažnější důkazy. Robert Barton (skladatel skupiny Beckett) jeho tvrzení popírá a plně podporuje Iron Maiden v tomto sporu.

Oficiální vyjádření Iron Maiden:

Phantom Management are aware of the action brought by Barry McKay (initially by Barry McKay and Brian Quinn) against Steve Harris and Dave Murray.

The dispute concerns the song ‘Life’s Shadow,’ a song originally written in the early 1970s, credited to Robert Barton and Brian Ingham, and recorded by the band Beckett. Steve Harris was a fan of Beckett and some six lines from ‘Life’s Shadow’ were referenced in Steve’s song, ‘Hallowed Be Thy Name,’ which was recorded by Iron Maiden and appeared on the album ‘The Number of the Beast’ which was released in 1982.

As far as Steve is concerned, this matter was settled some years ago by agreement with Robert Barton, but there now appears to be a dispute between the two original writers as to their respective shares in ‘Life’s Shadow.’ Further, an individual called Barry McKay in taking this action now claims to publish Robert Barton’s interest in ‘Life’s Shadow,’ despite so far being unable to come up with a publishing agreement and showing little or no evidence in his claim of any interest in Mr. Barton’s songs in approximately 40 years. Mr. McKay also states that he entered into a publishing agreement with Brian Quinn (aka Ingham) on 29 March 2017, two days before the claim was served.

Mr Barton maintains he was the writer of the lyrics of ‘Life’s Shadow’ and recently said: ‘I wrote the lyrics of ‘Life’s Shadow’ and am happy with how Iron Maiden have, and are, dealing with this matter.’

Any evidence presented by Mr McKay will be looked at very closely and a Defence at court will be submitted in due course.